Jan Horváth
6.3.1984
Ostrov
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 

Romský magazín karlovarského kraje

 

Refufest

RefuFest, multikulturní festival s uprchlickou tematikou

Dne 11. a 12. 9. 2009 proběhl čtvrtý ročník multikulturního festivalu RefuFest aneb PřijdeSvátek, který pořádá občanské sdružení Berkat. Na dva dny se tak zeleň pražského parku Kampa promění v multietnický prostor.

Nabitý program tvořil unikátní směs hudebních, tanečních a divadelních představení. Novinkou letošního ročníku budou informační stánky exotických zemí, např. Afghánistánu, Čečenska či Indonésie. Hlavním cílem je nevšedním způsobem seznámit českou veřejnost s životem cizinců v ČR, jejich kulturou a tradicemi a zároveň umožnit cizincům, aby se na tomto procesu sami podíleli.

RefuFest vznikl v roce 2006 z potřeby předcházet předsudkům a xenofobnímu jednání a napomoci integraci cizinců do české společnosti. Souběžně s programem na hlavním pódiu budou probíhat workshopy, dále zde bude dětský program vytvořený ve spolupráci s mateřským centrem Kampa, výstavy s uprchlickou tematikou, ukázky jídel z Ethnocateringu a v neposlední řadě Bazarety Berkatu, stánky s prodejem afghánských a čečenských výrobků a ručně šitých panenek.

Jednou z nejvyhledávanějších součástí festivalu jsou stánky s ochutnávkou národních pokrmů z různých koutů světa připravovaných uprchlíky. Festival probíhá ve spolupráci s neziskovými organizacemi, které se zabývají integrací cizinců do většinové společnosti. Mezi jinými bude svou činnost na informačním stánku prezentovat občanské sdružení Romea.

Program:
Hudební program: BENGAS (dža music), TERNE ČHAVE (rom´N´roll´), YELLOW SISTERS (zvukové iluzionistky), MALEEDIVY (roots music), členové ALL STAR REFJÚDŽÍ BAND (ethno dechovka), EKVÁTOR (arabské rytmy), JANA FABIANOVÁ (jazz), RIDINA AHMED (hlasová čarodějka), GIPSY HARY BAND (gipsy music), INTERNATIONAL CHOIR OF PRAGUE (multikulturní sbor), REEJ (pop/rock), DŽEZVICA (balkánské rytmy), PATRICK FRANCIS (lidové písně Pakistánu), ISHAQ KHAN (afghánský pop), DĚTSKÝ SBOR Z UPRCHLICKÉHO TÁBORA V KOSTELCI NAD ORLICÍ, FRANTIŠEK KOSTLÁN (kytarový mix), MONGOLSKÉ DUO (tradiční mongolská hudba)
Divadelní program: DIVADLO LÍŠEŇ Taneční program: ERFANÉ (Afghánistan), CAKRAWALA (Indonésie), LAMA DE BELIG (Kalmycko)